Kiyidan At çek Ile Yapilan Avcilik Hakkinda

At çek te 3 temel unsura dikkat edilmelidir.

1. Avlanılacak bölgenin coğrafi ve av durumu
2. Takımın doğru şekilde donatılması
3. Takımın balığı çekecek şekilde hareket ettirilmesi yada sırtının doğru yüzdürülmesi.

İlk madde gerçekten önemlidir. Eğer bulunduğunuz yerde levrek yoksa orada saatlerce yada günlerce boşuna dolaşsanız boşa kürek çekmiş olursunuz. Yanlız şu var genelde tüm sahil yörelerinde levrek illa ki oluyor. Genelde levrek çay ağızlarında yada buna benzer sığ ufak eriştelik yerlerde kırma taşlıklar da bulunur. Avlak yerinin seçimi ve avlanılacak bölgenin deniz dibi durmunu bilmek gereklidir. İlk defa avlanılacak yerse ilk önce 10 - 15 dk. bölge keşfi yapılmasını tavsiye ederim.

ikinci madde ye gelirsek: Burada imkanlarımız dahilinde Takım seçimi ve bu takımın doğru biçimde donatılması gereklidir. At Çekte en önemli ekipman kamıştır. İlla ki kamışınız çok iyi ve bu konuya uygun seçim yapılmış bir ekipman olmalıdır. Makineniz ise hafif ve bilya sayısı en az 4 bilyalı ve yukarı olmalıdır. Misinanız çekeri yüksek 0,30 - 0,35 mm lik misina olmalıdır. At çekte takımı ileriye doğru atmak için içine su konulan şeffaf şamandıraları yada buna benzer şamandıraları kullanılabilir. şamandıranın önüne avlağınızda bulunan balıkların büyüklüğüne göre seçimi yapılmış 0,18 - 0,20 - 0,22 - 0,24 mm lik 1 kulaç misina (fluorocarbon scorpio)  ve bunun ucuna sırtınızı bağlamanız yeterli olacaktır. Takımın atılmasında tek önemli husus atacağınız bölgenin gözle seçilmesi ve takımın savurlmasıdır. Takım göz ile seçtiğiniz noktaya ulaştığında tek yapacağınız şey misinanızı bir an tutup bırakmaktır. Bunun sebebi sırtınızın şamandıranıın önüne düşmesi yani takımın doğru atılmasını sağlamaktır. Eğer bu yapılmazsa Sırtı ana bedene dolaşır ve o atışınızdan etkin sonuç alamıyacaksınız demektir. Yani boşa atılıp çekilme olacaktır. Sebep ise sırtınız ana bedene dolaşık olarak gelecektir.

Üçüncü maddeye gelirsek: Avlağımızı seçtik, Takımımızı doğru seçtik, Takımızı doğru donattık şimdi de balık avlayalım. Takım düştükten sonra topun suya değmesiyle bir aksiyon başlar. Topun suya düştüğü yakınlarında olan ispedekler varsa ilk onlar sese doğru gelirler. Bu sesin benzerinin süreklilik ederek çıkartılması levreği avlamayı kolaylaştırır, bunu da şöyle başarırız. Saatin 12 yönünden saatin 3 yönüne doğru sert bir çekişle şamandıraya suda köpük yaptırırız ve makineyi harekete geçirip misina boşluğunu alırız. Gözünüz şamandıranın arkasında olsun ki sırtıya dalmaya gelen levreğin suyun üzerinde çıkarttığı dalgayı görmelisiniz. Dikkat edilecek bir konu daha vardır. Levrek sırtınıza ( genelde iri boydaki levrekler ) kara kıyı dediğimiz yerde bütün iştimahıyla dalga yaparak gelirler. Eğer acemiysek o günkü trofe balığımızı kaçırmaya yönelik yanlışı yapmaya hazırız demektir.

Bu yanlış ise şudur. Genelde görülen at çek yapımı ve duyulan ya ta kıyıya kadar geldi sırtı orada bir şapırtı koptu ki sorma ahaaa bu kadar dı levrek, en az 5 kg vardı demeleridir.buna ehemniyet vermemek için, atışı yaptıktan sonra yere diz çökerek ve kıyıdan en az 5 - 10 metre geriye gidilerek takımı çekmek ve şamandırayı asla ve asla sudan kaldırmadan çekmektir. Lütfen buna özen gösterin.

En son olarakta kullanılan malzemelerden bash etmek istiyorum. çeşitli sırtlar ve silikonlar işe yarar. Ama avlağın durumuna göre LOLİPOP ŞEKER ÇUBUĞU süper iş yapar.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !